Lista aktualności
"Cenniejsza od złota" - podsumowanie projektu dot. gospodarki wodą
22 października w Arkadach Kubickiego w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu pod nazwą „ Cenniejsza od złota - ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna - zasoby, jakość i gospodarowanie wodą w Polsce”. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli firm i specjalistów zajmujących się ochroną i gospodarowaniem zasobami wodnymi z całej Polski.
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na konferencji reprezentował Dyrektor Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych Piotr Adamski. Jako jeden z prelegentów przedstawił działania Lasów Państwowych prowadzone dla ochrony wód w lasach na przykładzie realizacji projektów retencyjnych „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych" oraz „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie". Oba współfinansowane ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Lasy Państwowe do 2015 roku, w ramach ww. projektów, zrealizują łącznie ponad 6800 obiektów. Ich zadaniem będzie spiętrzenie, zretencjonowanie wody lub powstrzymanie erozji - część z tych obiektów zretencjonuje ponad 32 mln m3 wody na obszarach leśnych. Przyczyni się to nie tylko do zwiększenia zasobów wodnych, podniesienia poziomu wód gruntowych, zminimalizowania skutków powodzi, ograniczenia niszczącego działania wód wezbraniowych czy suszy na obszarach górskich, ale stanowić będzie również istotny element ochrony walorów przyrodniczych ekosystemu leśnego oraz zwiększy jego biologiczną różnorodność.
Podczas konferencji wystąpili również: Anna Ronikier-Dolańska, Dyrektor Departamentu Ochrony Przyrody w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska; Marcin Kalbarczyk, Regionalny Konserwator Przyrody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie; Edmund Kaca, Dyrektor Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach; Elżbieta Bajkiewicz-Grabowska, Kierownik Katedry Limnologii, Instytut Geografii na Uniwersytecie Gdańskim; Maciej Borówka, Prezes Daunpol Sp. z o.o. Warszawa oraz Rafał Hampel z firmy Hansgrohe Sp. z o.o.
Prelegenci zaprezentowali najważniejsze aspekty ochrony "cennego dobra", jakim jest woda dla środowiska oraz dla społeczeństwa, podnosili kwestię wymogu regularnego badania jakości wód, a także podkreślali znaczenie umiejętnego gospodarowania zasobami wodnymi.