Lista aktualności
Gdzie las skrywa blizny wojny
W okresie II wojny światowej niemal cała środkowa część Kotliny Sandomierskiej, w tym tereny Nadleśnictwa Tuszyma, znajdowała się w obrębie wielkiego poligonu niemieckiego. Dzięki pracom rekultywacyjnym przeprowadzonym przez tutejszych leśników można bez przeszkód ruszyć na bezpieczną wędrówkę lasami ziemi mieleckiej, aby na własną rękę tropić tajemnice przeszłości.
Na potrzeby utrzymania poligonu w okolicach Pustkowa grupa Waffen SS zorganizowała obozy pracy. Przetrzymywani tam więźniowie stanowili siłę roboczą wykorzystywaną przy budowie kompleksu militarnego we wsi Blizna. W 1943 roku do Blizny przeniesiono produkcję rakiet V-1 i V-2, tajnej broni Hitlera. Na polach Blizny i okolicznych wsi zachowały się resztki wyrzutni, betonowych dróg i umocnień wznoszonych dla SS. Dla kamuflażu w miejscu zrównanej z ziemią wioski Blizna Niemcy nakazali więźniom Pustkowa wzniesienie sztucznych zabudowań gospodarczych. Z pewnej odległości nowa osada wydawała się zamieszkała, chociaż chałupy i szopy wykonano dykty, w ogródkach rosły sztuczne kwiaty, a siedzący przed domami ludzie byli jedynie kukłami.
Trzy lata temu na dawny poligon wkroczyli saperzy, a rozpoznanie i oczyszczenie saperskie objęło obszar ponad 715 ha. Prace prowadzono w leśnictwach Piątkowiec, Wojsław i Kamionka. W miejscu, gdzie w 1944 r. przebiegała linia frontu, wydobyto znaczące ilości niemieckich pocisków i niewybuchów. Usunięto dużo amunicji pozostałej z okresu stacjonowania wojsk radzieckich tworzących front na rzece Wisłoka.
Wśród wydobytych przez saperów przedmiotów znalazły się bomby lotnicze wywiezione do lasu po ustaniu walk w 1945 r. Część z nich pochodziła z lotniska wojskowego w miejscowości Wola Ociecka. Inne niewybuchy pochodziły z okresu walk o poligon Blizna i obóz koncentracyjny wraz z zakładami zbrojeniowymi w miejscowości Pustków.
Choć lasy otaczające Bliznę zostały dokładnie oczyszczone, to wędrując nimi, można jeszcze odnaleźć ślady po miejscach, z których odpalano rakiety V-2. Znajdują się one na północ i południe od wioski i mają postać rozległych lejów pozostałych po wybuchach wadliwych rakiet. Na tym terenie zachowały się liczne okopy i ziemianki po stacjonujących tu żołnierzach radzieckich.
Pamiątki burzliwej historii tych ziem gromadzi Park Historyczny „Blizna" ocalający od zapomnienia prawdę historyczną o miejscu, które odegrało ważną rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej. Park powstał dokładnie w terenie autentycznej lokalizacji niemieckiego poligonu broni rakietowej V-1 i V-2. Swój wkład zachowanie historycznego dziedzictwa ma również Nadleśnictwo Tuszyma, które przygotowało ekspozycję poświęconą przeprowadzonej przez leśników akcji wykradzenia tajemnic broni V-2.