Asset Publisher Asset Publisher

Zurück zur Seite

Spacer wśród kraterów – wejdź na szlak z naszym przewodnikiem!

Miłośników pozostałości po kosmicznych kolizjach zapraszamy do Nadleśnictwa Łopuchówko, gdzie znajduje się Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko. Można tam spotkać charakterystyczne kratery, które zdaniem badaczy są pozostałością po uderzeniu meteorytu sprzed 5 tys. lat. Jak zmieniają się to i podobne miejsca w Polsce i gdzie warto zaplanować weekendową wyprawę? – sprawdźcie w naszym przewodniku po projektach realizowanych w ramach V priorytetu POIiŚ.

Niedaleko Poznania położone są atrakcyjne przyrodniczo obszary Nadleśnictwa Łopuchówko. Urozmaicona rzeźba terenu oraz bliskie sąsiedztwo stolicy Wielkopolski sprawiają, że okolice te są często obierane za cel wypraw krajoznawczych. Nadleśnictwo obejmuje swym zasięgiem lasy o powierzchni ponad 24 tys. ha, z czego około 80% objęte jest ochroną. By sprostać oczekiwaniom turystów, a jednocześnie chronić najcenniejsze tereny leśne, przygotowano trzy zespoły infrastruktury turystyczno-edukacyjnej, dzięki którym wizyta w tym rejonie może stać się niezapomniana.

Na terenie nadleśnictwa znajduje się 7 rezerwatów przyrody. Rezerwat Buczyna został utworzony w celu ochrony lasu bukowego przy wschodniej granicy zasięgu tego gatunku. Rezerwat Klasztorne Modrzewie chroni najstarsze w Wielkopolsce drzewostany modrzewiowo-sosnowe wraz z dębem i bukiem. Rezerwat Las Mieszany ma za zadanie ochronę drzewostanu dębowo-sosnowego z udziałem grabu i buka. Natomiast Rezerwat Żywiec Dziewięciolistny chroni reliktowe stanowiska tego gatunku, a Rezerwat Gogulec obejmuje ochroną roślinność wodną i bagienną oraz zbiorowiska torfowiska przejściowego. W Rezerwacie Śnieżycowy Jar występuje jedno z nielicznych na niżu polskim stanowisko śnieżycy wiosennej.

W południowo-zachodniej części nadleśnictwa zlokalizowany jest Rezerwat Przyrody Meteoryt Morasko o powierzchni 54 ha. Na jego terenie można podziwiać siedem kraterów, z których największy ma średnicę około 100 m i głębokość 13 m. Kratery powstały w wyniku uderzenia o powierzchnię Ziemi odłamków dużego meteorytu żelaznego, należącego prawdopodobnie do roju Perseidów, który możemy obserwować co roku od połowy lipca do końca sierpnia. Ponad 95% początkowej masy wspomnianego meteorytu, która wynosiła ok. 4500 ton, roztopiło się, bądź wyparowało w trakcie lotu, tworząc pył meteorowy. Ogromny wybuch, którego energię szacuje się na około 0,2 kilotony trotylu, spowodował powstanie krateru o 100-metrowej średnicy. Otaczający go, amfiteatralnie ukształtowany wał wyrzuconej ziemi, dochodzi do 8 m wysokości.

Nadleśnictwo jest jednym z beneficjentów V priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, za którego wdrażanie odpowiada Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych. Dzięki środkom unijnym przy Rezerwacie Przyrody Meteoryt Morasko stworzono parking z infrastrukturą sanitarną przeznaczony na około 20 samochodów oraz autokar, a na obszarze Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, w strefie wytypowanej do Natura 2000 powstała zabudowa turystyczno-edukacyjna „Dziewicza Góra" w gminie Suchy Las. Znajduje się tutaj m.in. budynek wyposażony w infrastrukturę sanitarną, punkt gastronomiczny, sala wystawiennicza, a także wiata na ognisko wraz z parkingiem. Jest to miejsce aktywnego wypoczynku na łonie przyrody zarówno dla miłośników sportu, jak i dla rodzin z dziećmi szukających ciekawych form spędzenia wolnego czasu. Odbywają się tu rajdy turystyczne i zawody sportowe (rowerowe, biegowe, łucznicze i inne), imprezy kulturalne i integracyjne, spotkania przy ognisku, wystawy, warsztaty i plenery artystyczne. Popularnością wśród odwiedzających cieszy się ogólnodostępna wystawa zdjęć w ramach stałej ekspozycji Salonu Fotografii Przyrodniczej „Foto-Natura". Na Dziewiczej Górze znajduje się dostrzegalnia przeciwpożarowa z tarasem widokowym, z której można podziwiać panoramę Poznania oraz Ośrodek Edukacji Leśnej i ścieżkę zdrowia na „Łysym Młynie" – kolejnej zabudowie o przeznaczeniu turystyczno-edukacyjnym. Wokół istniejącego stawu młyńskiego przygotowano ścieżkę edukacyjną „Rola wody w przyrodzie", na której umieszczone są plansze poświęcone tematyce wodnej, oraz leśną klasę do prowadzenia zajęć edukacyjnych na wolnym powietrzu.

Więcej ciekawych pomysłów na wędrówki po miejscach, w których zrealizowano projekty finansowane w ramach V priorytetu POIiŚ, znajdą Państwo w elektronicznej wersji naszego przewodnika „Szlakiem naturalnych zmian".