Asset Publisher Asset Publisher

Ambasadorzy Zmian - kampania edukacyjna skierowana do seniorów

Tytuł projektu: Ambasadorzy Zmian. Ponadregionalna, inkluzywna kampania edukacyjna skierowana do seniorów odpowiedzią na kryzys klimatyczny, utratę bioróżnorodności oraz kryzys zdrowotny

Okres realizacji: 2025-2027

Cel projektu: podniesienie świadomości ekologicznej seniorów oraz dzieci i młodzieży poprzez uruchomienie międzypokoleniowej szkoły leśnej w okresie od 2025 do 2027 oraz realizację działań edukacyjnych na terenie woj. małopolskiego, świętokrzyskiego oraz mazowieckiego.

Cele szczegółowe:

  1. Wzmacnianie procesów ochrony środowiska i wspieranie działań na rzecz klimatu, poprzez budowanie potencjału i wiedzy wśród uczestników projektu nt. zrównoważonych lasów oraz roli i znaczenia lasów w adaptacji do zmian klimatu.
  2. Rozwój oferty LP w zakresie edukacji i doświadczania przyrody.
  3. Podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z funkcji lasów oraz kształtowanie postaw prośrodowiskowych ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia ekosystemów leśnych i leśnictwa (m.in. poprzez organizowanie spotkań edukacyjnych, akcji społecznych).
  4. Pogłębienie wiedzy na temat idei zrównoważonego rozwoju oraz rozwój kompetencji metodycznych osób uczestniczących w międzypokoleniowej szkole leśnej.
  5. Włączenie seniorów – przyszłych wolontariuszy – do aktywnych działań edukacyjnych kierowanych do dzieci i młodzieży – integracja międzypokoleniowa na rzecz kreowania postaw proekologicznych oraz wykorzystanie naturalnego autorytetu i doświadczenia życiowego.
  6. Zwiększenie stopnia wykorzystania tradycyjnej (podręcznikowej) i rodzimej wiedzy związanej z lasami oraz wzmocnienie jej powiązań z wiedzą naukową.
  7. Podniesienie poziomu wiedzy seniorów, zwiększenie ich świadomości na temat powiązań przyczynowoskutkowych i wzajemnego oddziaływania środowiska naturalnego na jakość i stan zdrowia.
  8. Upowszechnianie wiedzy na temat ekologicznego trybu życia, w tym wprowadzanie w codzienne życie seniora technik ochrony środowiska.
  9. Wdrażanie umiejętności holistycznego myślenia, polegającego na rozumieniu zależności między stanem i jakością środowiska życia człowieka (w tym środowiska przyrodniczego) a zdrowiem psycho-fizycznym.

Adresatami projektu są osoby starsze, tj. osoby, które ukończyły 60 lat – aktywne, zaangażowane w życie lokalnych społeczności. Do udziału w projekcie zostaną zaproszone również dzieci i młodzież szkolna.

Planowane działania:

  • przeprowadzenie 3 kampanii edukacyjnych (na terenie 3 województw: małopolskiego, świętokrzyskiego oraz mazowieckiego),
  • uruchomienie międzypokoleniowej szkoły leśnej integrującej seniorów z dziećmi i młodzieżą,
  • szkolenia dla edukatorów leśnych i przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych w zakresie pracy z seniorami oraz edukacji przyrodniczej tej grupy odbiorców.

Działania edukacyjne (kampanie) będą opierały się na spotkaniach bezpośrednich – warsztatach i spotkaniach w terenie oraz w centrach edukacji leśnej. Tematyka tych spotkań dotyczyć będzie wpływu środowiska naturalnego na zdrowie człowieka, wartości zachowania przyrody w odpowiednim stanie, funkcji lasu, problemu zaśmiecenia lasów i innych siedlisk. W ramach warsztatów przewidziano także spotkania z leśnikami-pasjonatami (pszczelarzami, rzeźbiarzami, malarzami, fotografikami przyrody).

W ramach pilotażowej "Międzypokoleniowej szkoły leśnej" seniorzy zostaną przygotowani do roli edukatorów / liderów, tak aby potem mogli sami w swoich środowiskach prowadzić zajęcia / warsztaty edukacyjne i aktywizujące. Otrzymają oni komplet materiałów edukacyjnych, zawierający m.in. gotowe scenariusze zajęć. Następnie odbędą się wspólne warsztaty dla osób starszych i dzieci / młodzieży dotyczące zasad ochrony przyrody oraz wpływu zanieczyszczeń na stan środowiska i zdrowie ludzi.

W ramach projektu zaplanowano także przeprowadzenie cyklu szkoleń dla edukatorów leśnych i przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz osób starszych. W ramach szkoleń wykorzystany zostanie symulator starości GERT. Pozwala on młodszym ludziom przeżyć ograniczenia występujące w starszym wieku poprzez symulację zmian występujących podczas starzenia się. Po założeniu symulatora starości GERT odczuwane jest: wydłużony czas reakcji na bodziec; zmniejszenie zakresu ruchów w stawach; zaburzenia równowagi i zwiększone ryzyko upadku; osłabienie wzroku, słuchu i dotyku; utrudnienia w poruszaniu. Takie doświadczenie pozwala lepiej zrozumieć sposób zachowania starszych ludzi i uwrażliwia na ograniczenia, jakim podlega ta grupa odbiorców.

Planowane rezultaty projektu:
Głównym rezultatem projektu będą 3 przeprowadzone kampanie informacyjno-edukacyjne, które obejmą (bezpośrednio i pośrednio) 28 700 osób.

Wartość projektu:
Całkowity koszt realizacji projektu: 3 824 394 zł
Kwota wydatków kwalifikowalnych: 3 824 394 zł
Kwota dofinansowania z UE: 3 250 734,90 zł

Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

#FunduszeUE