Asset Publisher Asset Publisher

KONFERENCJA NOCNE ŻYCIE

O ochronie mopka i włochatki w Auli Kryształowej – na SGGW zaprezentowano założenia projektu „Nocne życie lasu”.
Piątkowe wydarzenie zgromadziło naukowców, leśników, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz pasjonatów przyrody. Na inauguracyjnej konferencji, zorganizowanej przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, przedstawiono bohaterów rozpoczętego niedawno projektu ochrony nocnych mieszkańców lasów – mopka zachodniego i jedną z najmniejszych sów Polski, włochatkę.
Projekt „Nocne życie lasu” finansowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 i będzie realizowany do 2029 roku przez siedmiu beneficjentów: Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie, Nadleśnictwa Nowy Targ, Ujsoły i Złoty Potok, Babiogórski Park Narodowy oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.
Działania mają na celu uzupełnienie danych i wdrożenie ochrony czynnej wobec tych dwóch gatunków na terenie ekosystemów Beskidu Żywieckiego, a także długofalową i kompleksową edukację oraz kampanię informacyjną.
Podczas konferencji przedstawiono założenia projektu, jego cele, spodziewane efekty oraz zasady działania. Omówiono również role poszczególnych partnerów i wyzwania, przed którymi stoją.
dr Bartłomiej Woźniak z Zakładu Zoologii Leśnej i Łowiectwa Wydziału Leśnego scharakteryzował włochatkę, opowiadając o jej biologii i potrzebach ochrony. Przedstawił metodykę zaplanowanej w projekcie inwentaryzacji tych ptaków oraz proponowane rozwiązania wzmacniające ochronę tego gatunku.
Co ciekawe, w inwentaryzacji włochatki mają pomóc dzięcioł czarny i siniak - gatunki, które często zajmują ten sam teren co włochatka. To właśnie nasłuchy tych dwóch ptaków pozwolą namierzyć areały zajmowane przez cenną sowę.
Przedstawiciel Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy Błażej Wojtowicz zaprezentował mopka zachodniego, wskazując na trudności w ochronie tego gatunku oraz wyzwania, dla których projekt może znaleźć rozwiązanie, takie jak wieszanie skrzynek szczelinowych - jedynego rodzaju, z których mopki korzystają. Oznacza to również, że zastosowanie podobnych w budowie rozwiązań, na istniejącej infrastrukturze leśnej, takich jak wiaty leśne, stelaże tablic edukacyjnych, czy ambony myśliwskie, mogłyby szybko i wręcz masowo, stworzyć świetne warunki dla mopków w całej Polsce.
Na konferencji nie zabrakło prezentacji dotychczasowych praktyk i osiągnięć w ochronie nietoperzy. Temat ten przedstawiła Agata Lichocka z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, prezentując formy wsparcia takich działań finansowanych z Funduszu Leśnego a realizowanych przez parki narodowe m. in. Drawieński Park Narodowy, Kampinoski i Biebrzański. Przy tej okazji zaprezentowała również założenia i etapy realizowanego obecnie projektu Life Podkowiec Towers, którym kieruje.
Więcej o projekcie można przeczytać tutaj:
https://projekty-rozwojowe.lasy.gov.pl/.../life-podkowiec...
Na zakończenie przedstawicielka organizacji WWF zaprezentowała przykłady działań podejmowanych przez stowarzyszenie na rzecz równie małej sowy, jaką jest sóweczka.
„Nocne życie lasu” to ważna inicjatywa, która podkreśla znaczenie nocnej fauny – znacznie mniej poznanej i docenianej niż gatunki obserwowane i badane o świcie czy za dnia. Dzięki współpracy różnych instytucji i organizacji możliwe będzie podejmowanie skutecznych działań na rzecz zachowania bioróżnorodności i ochrony cennych gatunków.
Jeszcze w tym roku w ramach projektu przewiduje się m.in. inwentaryzację oraz zakup sprzętu, takiego jak kamery leśne, rejestratory dźwiękowe czy GPS-y, które pomogą w monitorowaniu populacji.

Nocne życie lasu

Tytuł projektu: Nocne życie lasu

Okres realizacji: 2025-2029

Cel projektu: Wzmocnienie ochrony i zachowania przyrody, różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych, poprzez kompleksową, ponadregionalną ochronę populacji mopka i włochatki zasiedlających obszary Natura 2000.

Cele szczegółowe:

  • Uzupełnieniu stanu wiedzy na temat rozmieszczenia oraz biologii gatunków objętych projektem poprzez działania inwentaryzacyjne i monitoringowe realizowane w okresie 2025-2029 r.
  • Uzupełnienie luki w procesie zarządzania zasobami przyrodniczymi w kraju, ze szczególnym uwzględnieniem leśnych gatunków nocnych poprzez zlikwidowanie problemu braku pełnej informacji przyrodniczej na temat ich występowania na obszarach objętych projektem.
  • Uzupełnienie stanu wiedzy na temat liczebności populacji gatunków objętych projektem na wyznaczonych powierzchniach badawczych, wskazanie preferowanych siedlisk oraz analiza zagrożeń.
  • Utrzymanie różnorodności biologicznej w ekosystemach leśnych, a także kreowanie zadań, które umożliwią jej utrzymanie w przyszłości.
  • Poprawa warunków bytowania gatunków objętych projektem, poprzez realizację celowanych działań ochrony czynnej zgodnych z najlepszymi dostępnymi praktykami i wiedzą nabytą w ramach projektu.
  • Dostarczenie narzędzi do efektywnego zarządzania ekosystemami leśnymi bazujących na aktualnych danych terenowych oraz popartych badaniami naukowymi.
  • Podniesienie świadomości społeczności lokalnej, przedstawicieli administracji rządowej oraz samorządowej, pracowników nadleśnictw na temat konieczności oraz celowości ochrony bioróżnorodności ekosystemów leśnych.
  • Zbudowanie trwałej platformy współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów na rzecz ochrony gatunków nocnych związanych z ekosystemami leśnymi.

Planowane działania:

Działania ochronne będą prowadzone w oparciu o oficjalne plany ochrony dla obszarów Natura 2000, parków narodowych i rezerwatów przez partnerów projektu:

  •     Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego
  •     Babiogórski Park Narodowy
  •     RDLP w Krakowie
  •     Nadleśnictwo Nowy Targ
  •     Nadleśnictwo Ujsoły
  •     Nadleśnictwo Złoty Potok

Pierwszym zadaniem będzie inwentaryzacja przyrodnicza, której celem jest uzyskanie informacji na temat aktualnego stanu występowania gatunków objętych projektem. Po jej zakończeniu rozpoczną się działania ochrony czynnej: zakup i rozwieszenie budek dla włochatki wraz metalowymi opaskami zabezpieczającymi przed drapieżnikami oraz zakup i rozwieszenie budek dla mopka. W dalszej kolejności planuje się tworzenie schronów seminaturalnych, przystosowanie infrastruktury leśnej oraz zabezpieczanie jaskiń przed antropopresją.

Równocześnie realizować będziemy działania edukacyjne, mające na celu poszerzanie wiedzy lokalnych społeczności na temat gatunków zwierząt objętych projektem, takie jak warsztaty dla szkół, warsztaty dla środowisk specjalistycznych oraz wydarzenia tematyczne i warsztaty metodyczne. Dzięki nim możliwe będzie zwiększenie zaangażowania społeczności lokalnych w proces ochrony przyrody.

Projekt zakończy monitoring, który pomoże zmierzyć efektywność wykonanych działań ochronnych.

Na potrzeby prowadzenia wszystkich zadań terenowych zakupiony zostanie również specjalistyczny sprzęt (m.in. kamery leśne, dźwiękowe rejestratory czy GPS).

Planowane rezultaty projektu:

Głównym rezultatem projektu będzie wykonanie działań ochronnych dla 2 gatunków zwierząt: mopka i włochatki.

Wartość projektu:

Całkowity koszt realizacji projektu: 2 940 681 zł

Kwota wydatków kwalifikowalnych: 2 940 681 zł

Kwota dofinansowania z UE: 2 499 578,85 zł


Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

#FunduszeUE