Lista aktualności
Lasy Państwowe wkraczają w nowe stulecie
21 marca 2025 roku Lasy Państwowe uroczyście wkroczyły w nowe stulecie swojej działalności – w gronie przedstawicieli władz państwowych, środowisk leśnych, naukowych i społecznych.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych Witold Koss, otwierając uroczystość podkreślił, że kluczowe w pracy leśników jest konsekwentne realizowanie planów i kontynuowanie tradycji, ale także uważna obserwacja zmian zachodzących w przyrodzie, rosnących oczekiwań społecznych oraz wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań.
– Naszym zadaniem jest nie tylko dostosowanie lasów do nowych warunków klimatycznych, ale także aktywny udział w walce z globalnym ociepleniem – poprzez pochłanianie dwutlenku węgla, regenerację gleby, retencję wody oraz wprowadzanie gatunków odpornych na zmiany klimatyczne – zaznaczył. Dodał również, że lasy pełnią coraz ważniejszą rolę w codziennym życiu społecznym, stając się miejscem wypoczynku, rekreacji i poprawy zdrowia.
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła znaczenie pracy leśników, dziękując im za troskę o jedną trzecią powierzchni kraju. Zwróciła uwagę na to, że to właśnie perspektywa zmian klimatu, walki z utratą bioróżnorodności stanowi największe wyzwanie na kolejne 100 lat.
– Przed Lasami Państwowymi będą stały coraz ambitniejsze wyzwania, bo ochrona lasów wodochronnych, przebudowa drzewostanów w związku ze zmieniającym się klimatem, zachowanie dla kolejnych pokoleń bioróżnorodności, która nam pozostała, próba odtworzenia części zasobów rzadkich gatunków zwierząt i roślin bez Państwa udziału na pewno się nie uda – powiedziała minister Hennig-Kloska.
Paola Deda, dyrektor Wydziału Lasów, Ziemi i Mieszkalnictwa Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w swoim liście podkreśliła, że Lasy Państwowe od stu lat stanowią wzór zrównoważonego zarządzania i ochrony przyrody, a ich zaangażowanie w międzynarodowe inicjatywy leśne jest nieocenione.
Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów były także okazją do wyróżnienia osób, które swoim życiem zawodowym i działalnością wspierają polskie leśnictwo oraz ochronę przyrody. Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, wręczyła odznaczenia za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu. Otrzymały je m.in. dwie nasze koleżanki:
- Beata Szcześniak-Piwowarska – kierowniczka projektu Lasy dla mokradeł – ochrona siedlisk hydrogenicznych na obszarach cennych przyrodniczo, wcześniej ekspertka w Dziale Wdrażania (POIŚ 2007-2013, następnie POIŚ 2014-2020)
oraz
- Aneta Rychlicka – kierowniczka zakończonego projektu ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL LP, wcześniej ekspertka w Dziale Wdrażania (POIŚ 2007-2013, następnie POIŚ 2014-2020); aktualnie Aneta pracuje w Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami.
Serdecznie gratulujemy Beacie i Anecie!