Asset Publisher
45. Czy koszty inwentaryzacji można uwzględnić w kosztach projektu?
Chcemy zlecić inwentaryzację przyrodniczą w celach kontynuacji projektu i trwałości w przyszłości. Inwentaryzacja odbyłaby się w pierwszym roku projektu. Dane z inwentaryzacji posłużą do kontynuacji działań w ramach projektu po jego zakończeniu, zachowania trwałości i jego rozbudowy.
Jeśli chodzi o ocenę zakresu projektu, to nie jest zadaniem Instytucji Wdrażającej ograniczanie zakresu zadań zaplanowanych w projektach, ani tym bardziej wskazywanie zadań, które mogą lub nie mogą zostać sfinansowane ze środków UE. Możemy jedynie wskazać na rodzaj wsparcia udzielanego w ramach działania 2.4.1.a (punkty 29-33 regulaminu konkursu, sekcja „Rodzaje projektów"), a przede wszystkim na cel, jakim musi być ochrona przyrody. Wnioskodawca powinien wykazać, że planowany do realizacji projekt jest odpowiedzią na konkretne problemy dotyczące potrzeb ochrony przyrody (na poziomie gatunków, siedlisk lub ekosystemów), a uzasadnienie projektu oparto na wiarygodnych i aktualnych danych. Wszystkie zadania zaplanowane w projekcie podlegają ocenie pod kątem ich zasadności i adekwatności z punktu widzenia celów projektu.
Z tego względu inwentaryzacja może być kosztem kwalifikowalnym w projekcie, jeśli taki koszt zostanie należycie uzasadniony i jest niezbędny do osiągnięcia celów projektu. Jeśli natomiast inwentaryzacja nie służy bezpośrednio celom projektu, z dużym prawdopodobieństwem zostanie oceniona jako zadanie niecelowe i projekt może uzyskać w toku oceny rekomendację polegającą na usunięciu takiego zadania z zakresu projektu.
Jednocześnie podkreślam, że każdy projekt jest oceniany kompleksowo przez niezależnych ekspertów, a każdy z Wnioskodawców musi mieć zapewnione równe szanse w tym zakresie. Wstępny zarys projektu nie pozwala na wiążącą ocenę, czy wszystkie kryteria zostaną spełnione na etapie złożenia pełnego wniosku o dofinansowanie.